Physic Labs

Problem 2

An initially uncharged capacitor C=100 μFC=100\ \mu\mathrm F is connected at t=0t=0 in series with a resistor R=10 kΩR=10\ \mathrm{k\Omega} and an ideal source of emf E=12E=12 V. Let q(t)q(t) be the capacitor charge and i(t)=q˙(t)i(t)=\dot q(t) the current. (a) Find the time constant τ\tau and the long-time charge q∞q_\infty. (b) Write expressions for q(t)q(t) and i(t)i(t). (c) Find when the charge reaches 90%90\% of its final value and the current at that instant.
i(t90)=ER(0.10)=1.20×10−4 A;τ=1.00 s, q∞=1.20 mC, t90=2.30 si(t_{90})=\frac{E}{R}(0.10)=1.20\times10^{-4}\ \mathrm A;\qquad \tau=1.00\ \mathrm s,\ q_\infty=1.20\ \mathrm{mC},\ t_{90}=2.30\ \mathrm s
problems.proof.analysis

When e−t/τ=0.10e^{-t/\tau}=0.10, the current is 10% of its initial value. Final results: τ=1.00\tau=1.00 s, q∞=1.20q_\infty=1.20 mC, i(t)=1.20e−ti(t)=1.20e^{-t} mA, and t90=2.30t_{90}=2.30 s.